Wody mineralne

Woda mineralna jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Jej właściwości obejmują szereg różnorodnych cech, dzięki którym możemy być zdrowi i cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Składniki mineralne zawarte w wodzie do picia sprzyjają właściwej przemianie materii i zapobiegają różnorodnym schorzeniom i dolegliwościom.

Prawdziwym bogactwem i skarbem ziemi sądeckiej są wody mineralne dostępne w uzdrowiskach Krynica-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój. Są to źródła o niezwykłych właściwościach, od XIX w. szeroko stosowane w leczeniu wielu schorzeń. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości pierwiastków w tych wodach, m.in.: sodu, potasu, magnezu, wapnia, fluoru, krzemu czy żelaza.

Wody Muszyńskie dostępne są w pijalniach: „Milusia” przy ul. Piłsudskiego 23, „Cechini” przy ul. Zazamcze 23 i „Antoni” przy Alei Zdrojowej. Występują tu licznie wody mineralne typu szczaw i wody kwasowęglowe uznane za lecznicze, charakteryzujące się zróżnicowanym składem chemicznym, a dopełnieniem jest znakomity klimat leczniczy i powietrze wolne od zanieczyszczeń przemysłowych.

Krynickie wody mineralne dostępne są w pijalniach: Pijalni Głównej (wody: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber), Pijalni „Mieczysław” w Starym Domu Zdrojowym (woda: Mieczysław), Pijalni „Jan” u podnóża Góry Parkowej (woda: Jan, Józef), Pijalni „Słotwinka” (woda: Słotwinka).

W sezonie letnim czynne są ogólnodostępne punkty czerpania wód mineralnych: zdrój Anna w Muszynie przy ul. Jasnej, zdrój Grunwald w Muszynie przy ul. Grunwaldzkiej, zdrój Wapienne w Muszynie przy ul. Podgórnej, zdrój Za Cerkwią w Szczawniku (obok cerkwi), zdrój Iwona w Jastrzębiku. Woda Piwniczanka dostępna jest w pijalniach w Piwnicznej-Zdroju przy ul. Zdrojowej.