Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie jest atrakcyjnym turystycznie zbiornikiem wodnym. Powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca, w obrębie Pogórza Rożnowskiego. Położone jest na terenie powiatu nowosądeckiego, ok. 12 km na północ od Nowego Sącza. Rozwinięta linia brzegowa oraz strome, zalesione w dużej części brzegi sprawiają, że jest to miejsce o zróżnicowanym krajobrazie. Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych: Tęgoborze, Znamirowice, Zbyszyce, Bartkowa, Gródek nad Dunajcem, Tabaszowa, Rożnów.

W Znamirowicach znajduje się przystań jachtowa, w której można wypożyczyć sprzęt pływający. Obecnie można kąpać się na całym jego obszarze, dogodne miejsca do kąpieli z piaszczystą plażą znajdują się między innymi w Gródku nad Dunajcem.

W rejonie jeziora znajduje się rezerwat ptactwa wodnego - Wyspa Grodzisko zwana potocznie Małpią Wyspą. Co roku gnieździ się tu 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak pojawiający się na rozlewiskach na pograniczu Gródka i Bartkowej bocian czarny.

Yacht Club PTTK Beskid (ok. 55 km od Wierchomli)
Znamirowice
tel.: 18 4437457