2020-05-15

Wyjazd w góry z dzieckiem wydaje Ci się nierealny? Poznaj zasady udanej wycieczki w góry z dziećmi, a być może zmienisz zdanie! Wbrew pozorom zarówno maluchy, jak i starsze dzieci można zainteresować wędrówkami po górskich szlakach. Jak to zrobić? Poznaj zasady udanej letniej wycieczki w górach z dzieckiem i ciesz się wypoczynkiem, pokazując najmłodszym piękno otaczającej przyrody.

1. Zaangażuj dzieci w pakowanie

Jeszcze przed wyjazdem warto zaangażować dzieci w pakowanie, wybór ubrań i odpowiednich akcesoriów. W ten sposób najmłodsi dowiedzą się, jak zaplanować wyjazd i co warto zabrać. Mogą też spakować ulubioną zabawkę, a także samodzielnie zdecydować, co będzie potrzebne w górach. W ten sposób dzieci uczą się także składania ubrań i organizacji.

 

2. Dostosuj stopień trudności szlaków do wieku dziecka

W zależności od wieku dziecka powinieneś wybrać takie szlaki, by maluch był w stanie je przejść samodzielnie. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że spacer odbywa w nosidełku, należy wziąć pod uwagę raczej własne siły, jednak w przypadku starszych dzieci warto zastanowić się nad wyborem trasy, by nie słyszeć ciągle pytań “Mamo, daleko jeszcze?". Najlepsze będą szlaki proste, bez wyrobisk czy kamieni, na których dziecko mogłoby się poślizgnąć, a także takie, które oferują miejsca do odpoczynku i dodatkowe atrakcje, na przykład taras widokowy czy okazy do obejrzenia, a także łąkę, by maluch mógł pobiegać. Planując wakacje w górach z dzieckiem, warto pamiętać, że:

 • 3-4-letnie dzieci są w stanie samodzielnie maszerować godzinę lub nieco dłużej,
 • 5-6-latki pokonają trasę do schroniska, na której znajdują się punkty przeznaczone na przerwę,
 • 9-10-letnie dzieci, które są aktywne na co dzień, można zabrać nawet na kilkudniową wycieczkę w góry z noclegiem w schroniskach.

 

3. Pamiętaj o jedzeniu i piciu

Niezależnie od tego, czy wybieracie się na krótszą, czy dłuższą wycieczkę, zasady udanej wycieczki w góry nakazują zabrać ze sobą jedzenie i picie. W trakcie wędrówki sprawdzą się:

 • kanapki,
 • owoce i warzywa (na przykład banan, jabłko,  pomidorki koktajlowe czy ogórek lub papryka pokrojone w słupki),
 • czekolada, najlepiej gorzka lub deserowa,
 • batoniki, które dodadzą energii.

Jedzenie można zapakować do plastikowych pudełek i nosić w plecaku. Do picia, zamiast słodkich napojów, najlepiej wybrać wodę mineralną lub przefiltrowaną, która odpowiednio nawadnia organizm nawet w ciepły dzień.

 

4. Wybierz odpowiednie ubrania oraz buty

W górach pogoda często się zmienia, dlatego jedną z zasad udanej wycieczki w góry jest ubieranie się na cebulkę i zabranie ze sobą ubrań na cieplejszą i chłodniejszą pogodę. W plecaku lub walizce powinny znaleźć się:

 • nieprzemakalne buty trekkingowe, przystosowane do mniej stabilnego podłoża i utrzymujące kostkę (najlepiej dwie pary),
 • kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa,
 • ciepła bluza,
 • czapka z daszkiem,
 • krem z filtrem.

Pamiętaj: buty trzeba przetestować przed wyjazdem, zwłaszcza te dziecięce. Wszystko po to, by obuwie nie obcierało, dopasowało się do stopy, było wygodne i bezpieczne.

 

5. Wybieraj trasy, przy których znajdują się schroniska

Dzieci lubią odpoczywać w schronisku, dlatego jeżeli możesz, wybierz takie szlaki, przy których się ona znajdują. Nie trzeba w nich koniecznie spać, można jedynie zjeść ciepły posiłek, odpocząć i wyruszyć w dalszą drogę.

 

6. Pieczątki - atrakcja na górskich szlakach

Obecność w schronisku wiąże się z możliwością zbierania kolorowych pieczątek. Dzieci mające 7 lat i więcej mogą także w oddziale PTTK odebrać specjalną książeczkę pozwalającą zbierać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej. Pokonanie każdej trasy wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej liczby punktów, a następnie różnych odznak: popularnej, brązowej, srebrnej i złotej (które mają jeszcze dodatkowe stopnie).

 

7. Postaw na towarzystwo

Im więcej osób wybiera się na górską wycieczkę, tym weselej - to pierwsza zasada udanej wycieczki w górach. Najlepiej wybrać drugą rodzinę z dziećmi - wówczas towarzystwo mają zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. Dzieci motywują się wzajemnie, chcą iść z przodu i nie narzekają ani nie zadają pytań, czy jeszcze daleko.

 

8. Zaangażuj dzieci na trasie i poza nią!

Dzieci nie są zainteresowane wczasami w górach? Możesz to zmienić! Pokaż dzieciom na mapie, dokąd jedziecie, a następnie wspólnie zaplanujcie pierwsze piesze wycieczki. W trakcie wędrówek możecie zaangażować dzieci w rozpoznawanie dźwięków w lesie(co pozwala ćwiczyć skupienie i koncentrację), poszukiwanie oznakowań szlaków czy relacjonowanie trasy przez walkie-talkie.

 

9. Zorganizuj dodatkowe atrakcje

Wakacje z dzieckiem w górach nie muszą wiązać się jedynie z wędrówkami. Zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice mogą się świetnie bawić:

 • na basenie,
 • w parku linowym,
 • na rowerach,
 • jadąc wyciągiem krzesełkowym.

W razie potrzeby warto wybrać hotel, który zapewnia opiekę animatorki - wówczas rodzice mogą spędzić trochę czasu sami, podczas gdy dzieci będą bezpieczne pod opieką profesjonalisty.

Jeśli szukasz miejsca na wyjazd z dzieckiem w góry latem, wiosną lub jesienią, a nawet zimą, zapraszamy do Piwnicznej-Zdroju. W hotelu Wierchomla czekają wyśmienite warunki, a w pobliżu trasy spacerowe, rowerowe i dodatkowe atrakcje, takie jak basen, park linowy i opieka animatorki. Zapraszamy na wakacje z dziećmi przez cały rok!