2020-10-08

Wyjazd na narty z dziećmi to dla nich niesamowita atrakcja, która wymaga także odpowiedniego przygotowania. Zwłaszcza zimą, kiedy ilość potrzebnych rzeczy jest znacznie większa niż latem. Co zabrać na narty z dzieckiem i jak przygotować się do pierwszego wyjazdu, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Wyjazd na narty z dziećmi to dla nich niesamowita atrakcja, która wymaga także odpowiedniego przygotowania. Zwłaszcza zimą, kiedy ilość potrzebnych rzeczy jest znacznie większa niż latem. Co zabrać na narty z dzieckiem i jak przygotować się do pierwszego wyjazdu, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

W jakim wieku warto zabrać dziecko na narty?

Co zabrać na narty z dzieckiem?Pierwszy wyjazd na narty z dziećmi bywa często najtrudniejszy i dopiero wtedy można zobaczyć, jak należy się odpowiednio do niego przygotować. Na stoku narciarskim można często spotkać dzieci w wieku 2 czy 3 lat. Przyjmuje się, że im szybciej dziecko zacznie się uczyć jazdy na nartach, tym będzie to dla niego łatwiejsze. Zwłaszcza że dzieci stają się wyższe wraz z wiekiem, co wiąże się z większym bólem podczas upadku. 

Zdaniem instruktorów, najlepszy wiek do wybrania się na narty z dzieckiem to 4. rok życia, kiedy koordynacja ruchowa malucha jest na odpowiednim poziomie. W tym wieku dziecko potrafi się lepiej skoncentrować na wykonywanych poleceniach i jest zdolne do większego i dłuższego wysiłku fizycznego. Planując wyjazd z dzieckiem na narty, warto wybrać odpowiedni stok narciarski dla dzieci, który będzie przystosowany do wieku naszego malucha.

Sprzęt w wypożyczalni, używany czy nowy?

Wypożyczalnia sprzętuWybierając się na narty z dziećmi, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do jazdy. Kupowanie nowych nart nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ dzieci bardzo szybko z nich wyrosną. Warto rozważyć zakup nart używanych lub wypożyczenie sprzętu w wypożyczalniach, które znajdują się przy każdych ośrodkach narciarskich. Specjalista dobierze odpowiedni sprzęt, zwracając uwagę na wiek, wagę i wzrost dziecka.  

Kupując narty używane należy sprawdzić, czy jest to sprzęt wyprzedawany po szkółce narciarskiej. Takie narty pomimo dobrego wyglądu mogą być w złym stanie technicznym, ze względu na intensywną eksploatację. Planując wyjazd na narty z dziećmi najlepiej zdecydować się na zakup nart od rodziców, których pociechy już z nich wyrosły

W przypadku butów narciarskich warto zdecydować się na kupno nowych. Buty powinny mocno trzymać stopę i być dopasowane. Te, które oferuje wypożyczalnia nart zwykle są bardzo zużyte. Wybierając się na narty dzieckiem, można zdecydować się na buty używane. Jednak nawet po odpowiednim wyczyszczeniu wnętrza butów może okazać się, że zostały tak uformowane przez poprzedniego właściciela, że nie będą pasować na stopę naszego malucha.

Kask narciarski dla dziecka również powinien być nowy. W przypadku używanego kasku jego wewnętrzne struktury mogą być uszkodzone ze względu na uderzenie w przeszkodę przez poprzedniego właściciela. Organizując wyjazd na narty z dziećmi, należy odpowiednio wcześnie skompletować potrzebny sprzęt.

Jakie rzeczy przygotować na wyjazd?

Co zabrać na narty z dzieckiem? Jak się przygotować?Planując ferie na nartach dla dzieci, należy koniecznie zaopatrzyć je w odpowiednie ubranie, przeznaczone do jazdy na nartach. Zwykłe zimowe kurtki mogą się nie sprawdzić podczas jazdy na stoku narciarskim. Odpowiednio dopasowany kombinezon narciarski może być jedno- lub dwuczęściowy. Spodnie powinny mieć podwyższony stan i być wyposażone w szelki, dzięki czemu śnieg nie dostanie się do środka w razie upadku. Podczas wyjazdu na narty z dzieckiem niezbędne jest posiadanie polarowej czapki i szalika, które skutecznie ochronią przed mrozem. W przypadku rękawiczek najlepiej wybrać te z jednym palcem, które lepiej ogrzeją rączki dziecka. Konieczne jest także wyposażenie dziecka w ciepłą bieliznę termiczną i długie, grube skarpety

Nauka jazdy na nartach - rodzice, szkółka czy instruktor?

Szkółka czy instruktorPlanując wyjazd i sprawdzając ośrodki narciarskie dla dzieci, należy zwrócić uwagę na szkółki jazdy w okolicy. Szkoła narciarska to doskonałe miejsce nie tylko do nauki, ale także do zabawy. Wspólne zajęcia z innymi dziećmi i rywalizacja znacznie dopingują i mogą zapewniać dziecku dużą dawkę rozrywki. Często jednak jeden lub dwóch instruktorów może nie być w stanie nauczyć jeździć całej grupy małych dzieci. 
Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko nauczyło się jak najwięcej podczas wyjazdu na narty, warto postawić na instruktora jazdy. Wiele rodziców uważa, że jest to najlepszy i najszybszy sposób nauki dzieci jazdy na nartach. Instruktor zapewnia indywidualne podejście, a maluch może swobodnie skupić się na stosowaniu do poleceń.

Można oczywiście spróbować nauczyć jeździć dziecko samemu. Jednakże rodzice nie są zwykle zwolennikami takiego rozwiązania. Ważna jest umiejętność przekazania wiedzy, którą nie każdy posiada. Ponadto dziecko czuje większą swobodę, aby nie zastosować się do poleceń rodzica. Decydując się na wyjazd na narty z dziećmi, warto postawić na profesjonalne podejście i doświadczenie, co pozwoli na uniknięcie wielu błędów, które będą trudne do skorygowania w przyszłości.

Warto zadbać o kwaterę

Planując ferie na nartach dla dzieci, warto wybrać odpowiednią kwaterę, która zapewni komfort i wygodę całej rodzinie. Ważne, aby po całym dniu jazdy na nartach wrócić do ciepłego i przytulnego miejsca, gdzie można swobodnie odpocząć. Wybierając się na narty z dziećmi, należy zadbać, aby w okolicy było także dużo miejsca na zabawę w śniegu. Decydując się na hotel w górach dla dzieci i rodziców, powinniśmy także zwrócić uwagę na posiłki oferowane w ośrodku oraz miłą obsługę. 
Hotel Wierchomla to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które zimą oferuje tygodniowe pakiety z karnetem narciarskim. Położony jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i wyposażony jest także w basen oraz strefę spa&wellness. W pobliżu znajduje się jedna z największych stacji narciarskich w Polsce, czyli Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd na narty z dziećmi. 

Hotel oferuje szereg atrakcji dla maluchów oraz przepyszne regionalne jedzenie. Można zdecydować się na komfortowe pokoje z łazienkami, pokoje typu studio rodzinne, apartamenty z aneksem kuchennym, a nawet drewniane domki w górach, znajdujące się tuż przy stoku narciarskim. Jadąc z dziećmi na narty, nie można sobie wymarzyć lepszego miejsca!

Co jeśli dziecku się nie spodoba?

Istnieje możliwość, że maluchowi nie spodoba się jazda na nartach. Uwzględniając taki scenariusz, warto wybrać ośrodek, który ma w pobliżu przedszkole dla dzieci narciarzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice mogą spokojnie oddać się jeździe na nartach, nie martwiąc się o swoją pociechę. Takie przedszkola oferują opiekę animatorów, posiłki oraz zabawę w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Pierwszy wyjazd na narty z dziećmi to z pewnością wydarzenie pełne emocji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Taka wycieczka niesie za sobą szereg kroków, które są niezbędne do tego, żeby wyjazd był dobrze zorganizowany. Odpowiednie przygotowanie z pewnością sprawi, że cała rodzina będzie zadowolona, a ten pierwszy wyjazd na narty z dziećmi będzie początkiem dla kolejnych.