2020-05-12

Nie trzeba odbywać zagranicznych wojaży, by poszusować na nartach! Zatem gdzie wybrać się na narty w Polsce? Które ośrodki narciarskie i zimowe kurorty oferują najwięcej osobom spragnionych szaleństw na dwóch deskach? Przeczytaj nasze zestawienie i poznaj 13 lokalizacji, w których będziesz mógł szusować na nartach!

Lokalizacje:

 1. Wierchomla.
 2. Czarna Góra.
 3. Muszyna.
 4. Czarna Góra.
 5. Szczyrk.
 6. Białka Tatrzańska.
 7. Krynica-Zdrój.
 8. Kasprowy Wierch.
 9. Szklarska Poręba.
 10. Karpacz Ski Arena.
 11. Wisła - Soszów, Stożek i Nowa Osada.
 12. Piwniczna-Zdrój.
 13. Jurgów.

 

Narty w Polsce - gdzie się wybrać? LISTA NAJLEPSZYCH LOKALIZACJI

 

1. Wierchomla

Położona w Beskidzie Sądeckim, 12 km od Piwnicznej-Zdroju Wierchomla oferuje znakomite warunki do jazdy na nartach. Wyjątkowy mikroklimat sprawia, że śnieg utrzymuje się w tym rejonie od listopada do kwietnia, a temperatura jest o ok. 4 stopnie niższa niż w innych miejscowościach. Ośrodek oferuje trasy o łącznej długości 3,5 km, 4 wyciągi, w tym 1 wyciąg krzesełkowy (czteroosobowa kanapa) oraz 3 wyciągi orczykowe:

 • Polanki,
 • Toczek,
 • Stonoga dla początkujących; trasa jest oddzielona od innych, dlatego oferuje komfortowe warunki do nauki jazdy na nartach.

Trasy są szerokie i komfortowe, a ponadto naśnieżane i oświetlone. Co więcej, wzdłuż każdej z nich można znaleźć punkty gastronomiczne, które pozwalają się posilić i napić w trakcie jazdy na nartach. Na terenie ośrodka znajdują się także:

 • wypożyczalnia sprzętu narciarskiego,
 • szkoła narciarska,
 • bezpłatne parkingi,
 • Snowpark - 500 metrów wyśmienitej zabawy dla snowboardzistów, wyposażonych w przeszkody i skocznie, oraz 250-metrowy tor play cross dla dzieci. Wierchomla to także hotel w górach oferujący komfortowe noclegi w pokojach, apartamentach i studiach.

 

2. Zieleniec

Specyficznym, alpejskim klimatem cieszy się również Zieleniec, który miłośnikom narciarstwa oferuje wiele tras o zróżnicowanym stopniu trudności, a także możliwość jazdy nocnej. Zimą na miejsce można dotrzeć specjalnym skibusem z Wrocławia. Różnorodne karnety obejmujące dni, tygodnie, a nawet pojedyncze przejazdy, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

3. Muszyna

Gdzie najlepiej pojechać na narty w Polsce? Można wybrać Muszynę! Malowniczo położona miejscowość w Małopolsce oferuje w pobliżu dwie duże stacje narciarskie oraz kilkanaście mniejszych wyciągów dla osób mniej zaawansowanych. Szerokie i bezpieczne trasy zjazdowe sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Łagodny, górski klimat sprawia także, że do Muszyny chętnie przyjeżdżają osoby, które mają problemy z układem oddechowym.

 

4. Czarna Góra

6 sztucznie naśnieżanych tras, ratrakowanych dwa razy dziennie - to oferuje ośrodek w Czarnej Górze zlokalizowanej w ziemi kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Część z nich oferuje także możliwość jazdy wieczornej dzięki sztucznemu oświetleniu. Dojazd na szczyt zapewnia sześcioosobowa kanapa, dzięki czemu ośrodek cieszy się wysoką przepustowością.

 

5. Szczyrk

Chcesz wiedzieć, gdzie pojechać na narty w Polsce w Beskidzie Śląskim? Wybierz Szczyrk! Niewielka, malownicza miejscowość oferuje wiele ośrodków narciarskich. Wiele z nich jest oświetlonych i naśnieżanych. Wśród wyciągów wyróżnia się gondola, która może jednocześnie przewieźć 10 osób, oraz kanapy 6-osobowe. Na terenie Centralnego Ośrodka Sportu znajduje się także trasa z certyfikatem FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).

 

6. Białka Tatrzańska

Ci, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez wyjazdu w Tatry, mogą postawić na ośrodki narciarskie w Białce Tatrzańskiej. Trzy kompleksy (Kotelnica, Bania i Kaniówka) łączą się ze sobą na jednym z orczyków, dzięki czemu można swobodnie korzystać z wielu tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

 

7. Krynica-Zdrój

W Krynicy-Zdroju na narciarzy czekają dwie duże stacje narciarskie - Jaworzyna Krynicka z gondolą oraz Słotwiny z wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi. Wybierając Jaworzynę Krynicką, warto mieć jednak na uwadze, że większość tras oznaczonych jest jako :trudna”, a jedna, z homologacją FIS, jako bardzo trudna, dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie najlepiej pojechać na narty w Polsce, będąc osobą początkującą, to bardziej rozsądnym rozwiązaniem będą miejsca z łatwiejszymi trasami, np. ośrodek narciarski Wierchomla.

 

8. Kasprowy Wierch

Gdzie w Polsce wybrać się na narty, jeśli jesteś osobą zaawansowaną? Nie tylko Krynica oferuje liczne trasy. Jeśli marzysz o szusowaniu w Tatrach, Kasprowy Wierch ma wszystko, czego potrzebujesz. Zjazd trasą Gąsienicową dla zaawansowanych lub Gorczykową dla osób na średnim poziomie (trasa niebieska) to prawdziwa gratka. W mekce polskiego narciarstwa znajdują się także liczne nartostrady, a alpejski klimat gwarantuje dobrą, zimową pogodę.

 

9. Szklarska Poręba

Mieszkańców zachodniej Polski przyciąga swoimi atutami ośrodek Szrenica Ski Arena w Szklarskiej Porębie. 5 tras, w tym dwie trudne, 2 łatwe i jedna bardzo trudna, z homologacją FIS, sprawiają, że coś dla siebie odnajdą tu amatorzy nart na różnym poziomie. W Szklarskiej porębie można również znaleźć wiele mniejszych wyciągów orczykowych dla początkujących, przeznaczonych do nauki.

 

10. Karpacz Ski Arena

W Karkonoszach nie tylko Szklarska Poręba ma coś do zaoferowania. Jeśli wciąż nie wiesz, gdzie wybrać się na narty w Polsce na Dolnym Śląsku, to możesz postawić na położony u podnóży Śnieżki Karpacz. Liczne trasy na Kopie to gratka nie tylko dla tych zaawansowanych, bo w Karpaczu każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, Karpacz zapewnia także liczne szlaki turystyczne i spacerowe.

 

11. Wisła - Soszów, Stożek i Nowa Osada

Nietypowym punktem na mapie narciarskich kurortów jest Wisła. Nie znajdziemy tutaj jednego ośrodka, ale kilka, położonych w różnych rejonach miejscowości. Najpopularniejszy jest Soszów z czteroosobową kanapą i 4 wyciągami. Wiele osób jeździ także na Stożku i trasach w Nowej Osadzie, jednej z dzielnic Wisły.

 

12. Piwniczna-Zdrój

Gdzie jechać na narty w Polsce, by nie zaznać kolejek i tłumów? Idealnym miejscem na rodzinny wypad będzie Piwniczna-Zdrój. Znajdziemy w niej trasę czerwoną dla bardziej zaawansowanych i niebieską oraz 120-metrowy wyciąg talerzykowy dla początkujących. Najmłodszym z pewnością spodobają się Zimowy Park Zabaw oraz możliwość jazdy na pontonie.

 

13. Jurgów

Narty w Polsce - gdzie najlepiej się wybrać, by podziwiać niezapomniane widoki? Do Jurgowa! Położona u podnóża Tatr niewielka miejscowość oferuje wyjątkowy krajobraz gór, a także trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym trasę FIS. W ośrodku funkcjonuje kilka wyciągów talerzykowych oraz koleje linowe.

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na narty w Polsce?

Gdzie najlepiej wyjechać na narty w Polsce? Odpowiadając na to pytanie, trzeba rozważyć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest poziom zaawansowania uczestników. Jeśli na narty wybierają się osoby zarówno początkujące, jak i bardziej zaawansowane, najlepszym rozwiązaniem będą ośrodki, które oferują różnorodny poziom tras w jednej lokalizacji. Jednym z nich jest Wierchomla w Beskidzie Sądeckim. 4 wyciągi, 3 orczykowe i jeden krzesełkowy, zapewniają rozmaite trasy, również przeznaczone dla najmłodszych, oraz wiele innych atrakcji. Bezpłatne parkingi, szkoła narciarska, Snowpark, a także położone nieopodal szlaki turystyczne oraz SPA w hotelu sprawiają, że po intensywnym dniu na stoku można się zrelaksować lub wybrać na spacer w otoczeniu zimowej przyrody.