2020-07-23

Pewność siebie wpływa na wiele aspektów naszego życia, zwłaszcza na rozwój emocjonalny i osobisty. Niestety większość kobiet boryka się z brakiem pewności siebie lub zaniżonym poczuciem własnej wartości. Jak zatem podnieść samoocenę i zbudować poczucie własnej wartości? Co robić, by świadomie budować swoją wartość? Czy warto brać udział w warsztatach, które skupiają się na wzmacnianiu poczucia własnej wartości i samooceny?

Poczucie własnej wartości - podstawa kobiecego rozwoju i satysfakcji z życia

To, w jaki sposób czujemy się ze sobą i jak postrzegamy swoją osobę, wpływa na całe nasze życie - dokonywane wybory, podejmowane aktywności czy przeżywane emocje, a także nasze relacje i związki z innymi ludźmi. Zaniżone poczucie własnej wartości i niska samoocena sprawiają, że kobiety unikają zmian, nie cieszą się z życia, nie podejmują nowych aktywności i nie stawiają na rozwój, a w relacjach osobistych są zamknięte w sobie i skryte, ponieważ czują, że nie zasługują na miłość i uznanie. Szukają poparcia w oczach innych, a nie w sobie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zwiększyć samoocenę i poczucie własnej wartości.

 

1. Praktykuj wdzięczność

Wdzięczność jeszcze niedawno była uczuciem zapomnianym, ale coraz częściej podkreśla się, że odczuwanie wdzięczności może znacząco podnieść jakość naszego życia. Co robić i jak dzięki niej podwyższyć swoją samoocenę? Warto każdego dnia, pod wieczór, znaleźć chwilę dla siebie i zastanowić się, za co jesteśmy wdzięczne w naszym życiu. Nie muszą być to rzeczy wielkie - szukajmy nawet drobnych sukcesów i powodów do radości. Doceniajmy to, że ugotowałyśmy pyszny obiad, ukończyłyśmy ważny projekt w pracy, że mamy kochającą się rodzinę lub pracę, którą lubimy. Każda chwila jest powodem do wdzięczności i uświadamia nam, że mamy w życiu więcej, niż nam się wydaje.

 

2. Wykorzystuj afirmacje

Jak podnieść swoją samoocenę? Wykorzystując pozytywne afirmacje! Warto zastąpić nimi negatywne myślenie poprzez wyobrażanie sobie, że wykonujesz jakąś czynność dobrze. Nie umiesz i nie lubisz gotować? Wyobraź sobie, jak wygląda proces przygotowywania pysznego obiadu i jaki apetyczny zapach roznosi się po mieszkaniu. Zamiast zastanawiać się, co jest z Tobą nie tak, powtarzaj sobie, w czym jesteś dobra, i podkreślaj, że zasługujesz na miłość i szacunek. Programując swój umysł na osiąganie wyznaczonych celów czy sukcesów, pozwalasz sobie uwierzyć, że jesteś w stanie je osiągnąć nie tylko w myślach, ale i w rzeczywistości.

 

3. Rób to, co kochasz

Czy wiesz, że podczas wykonywania zadań, które sprawiają Ci przyjemność, mózg zwiększa produkcję endorfin? Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć samoocenę i poczucie własnej wartości, to z pewnością robienie tego, co lubisz, może Ci pomóc osiągnąć zamierzony cel. Robiąc to, co lubisz, przywołujesz pozytywne uczucia i wspomnienia. Warto także robić to, w czym jesteś dobra - w ten sposób również możesz wpłynąć na swoje samopoczucie. Pamiętaj jednak, że samoocena powinna wynikać przede wszystkim z Twoich przekonań, a nie z opinii innych osób.

 

4. Unikaj porównywania się do innych

Jak podnieść swoją samoocenę i wzmacniać samoakceptację? Na pewno nie poprzez patrzenie na innych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest odważniejszy, bardziej utalentowany, ładniejszy lub wręcz przeciwnie, bardziej strachliwy, lub mniej zaradny życiowo. Jeśli chcesz się z kimś porównywać, to porównuj się z... samą sobą z przeszłości. Wówczas będziesz mogła zauważyć, jak się zmieniłaś Ty sama i Twoje życie, jak rozwinęłaś się w ciągu ostatnich lat.

 

5. Próbuj nowych aktywności

Jeśli jednym z objawów braku pewności siebie jest obawa przed zmianami i podejmowaniem nowych aktywności, to możesz pokonywać lęki małymi krokami. Warto także poszukać warsztatów, które pomogą Ci kształtować swoją samoocenę w sposób świadomy i zmienić przekonania o samej sobie. Warto rozważyć udział w specjalnym obozie przeznaczonym wyłącznie dla kobiet, czyli Women Power Camp w Piwnicznej-Zdroju, który pomogą Ci:

  • zaufać sobie,
  • rozliczyć się z przeszłością i zaakceptować ją,
  • zauważać negatywne emocje i panować nad nimi,
  • panować nad emocjami oraz nad stresem.

Stopniowe pokonywanie swoich lęków i słabości sprawi, że poczujesz się dumna z siebie i gotowa do nowych wyzwań.

 

6. Zajrzyj w głąb siebie i zidentyfikuj swoje myśli i przekonania

Nie wiesz, jak budować lub podnieść poczucie własnej wartości? Nie jesteś jedyna - wiele kobiet ma liczne kompleksy i przekonania o sobie, od których nie potrafi się uwolnić. Dlatego też warto zidentyfikować swoje nastroje, lęki, emocje i gniew. Warto być uważną i zastanowić się, z czego mogą wynikać targające nas niepokoje oraz obawy. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, być może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Pomóc mogą także książki i czasopisma psychologiczne, które często podejmują tematykę kobiecej siły, determinacji, ale także kompleksów i problemów z brakiem poczucia własnej wartości. Może jedna z poznanych historii stanie się dla Ciebie inspiracją?

 

7. Weź udział w warsztatach, które pomagają podnieść samoocenę

Wiele gabinetów psychologicznych czy też fundacji organizuje różnego rodzaju grupowe warsztaty przeznaczona dla kobiet, których celem jest nauka budowania poczucia własnej wartości i wzmacniania samooceny. Przed decyzją o wzięciu udziału warto sprawdzić, kto je prowadzi. Często są to przedstawiciele takich zawodów, jak psycholog, psychoterapeuta, coach czy mówca motywacyjny. Ciekawym rozwiązaniem mogą być warsztaty i obozy wyjazdowe. Taki obóz organizuje hotel w górach Wierchomla Ski & Spa. Jest on przeznaczony wyłącznie dla kobiet i pozwala pokonać swoje lęki, obawy, zajrzeć w głąb siebie i zweryfikować swoje przekonania. Jedną z prowadzących będzie Iwona Guzowska, polska bokserka i kick-bokserka, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w swojej dyscyplinie.

 

Złap oddech i poznaj siebie w otoczeniu gór!

Hotel Wierchomla Ski & SPA położony w sercu Beskidu Sądeckiego otwiera się na kobiety! Dlatego też we wrześniu organizuje specjalny obóz Women Power Camp. W trakcie trzydniowego pobytu, wśród malowniczych krajobrazów, zrobisz pierwszy krok na drodze do samoświadomości i zbudowania wysokiego poczucia własnej wartości. W trakcie warsztatów z bokserką i kick-bokserką Iwoną Guzowską poznasz źródła swoich lęków, nauczysz się minimalizować negatywne emocje, akceptować przeszłość. Zbudujesz także odporność psychiczną w trakcie zajęć z prawdziwymi komandosami. Women Power Camp to obóz dla kobiet takich jak Ty - przyjedź sama lub z przyjaciółką i stwórz jeszcze lepszą wersję siebie!