2020-05-15

Wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Wręcz przeciwnie! Wybierając specjalne szlaki górskie dla dzieci, można nie tylko wypocząć, ale przede wszystkim pokazać najmłodszym piękno otaczającej przyrody i spędzić z maluchami wartościowy czas na łonie przyrody. Jesteśmy przekonani, że trasy górskie dla dzieci będą dla nich dostępne o każdej porze roku. Tylko jak wybrać szlaki górskie na wyjazd z pociechami i na co zwrócić uwagę?

Łatwy i szybki dojazd

Twoje dzieci szybko nudzą się w aucie? Wybierając szlaki górskie dla dzieci, weź pod uwagę, by dojazd do nich był w miarę szybki - najlepiej, by nie zajmował więcej niż 1,5-2 godziny, jeśli planujemy wyjazd w góry z dzieckiem jedynie na weekend. Warto postawić na trasy górskie dla dzieci, które udostępniają możliwość zaparkowania samochodu jak najbliżej schroniska lub przełęczy czy szlaku.

 

Trasy górskie dla dzieci - z licznymi miejscami do odpoczynku

Przemierzając szlaki górskie z dziećmi, należy wziąć pod uwagę, że maluchy nie będą w stanie maszerować bez odpoczynku przez długi czas. Dlatego też warto wybierać krótsze szlaki dla dzieci albo zdecydować się na takie, które umożliwiają częste przerwy w wędrówce w specjalnych punktach. Najlepsze szlaki górskie dla dzieci mają długość około 10-12 km, a po drodze możemy na nich natrafić na łąki, na których maluchy mogą się wybiegać.

 

Szlaki górskie umożliwiające szybki powrót do schroniska

W niektóre miejsca na szczyt można dotrzeć zarówno pieszym szlakiem górskim, dostosowanym do możliwości dzieci, jak i kolejką górską czy wyciągiem. W przypadku maluchów warto wybierać takie udogodnienia, gdyż najmłodsi szybko się męczą, a nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z wózka czy nosidełka, zwłaszcza jeśli dziecko ma 3-4 lata.

 

Szlaki górskie dla dzieci z dodatkowymi atrakcjami

Trudno wymagać od dzieci, by zachwycały je górskie widoki. Dlatego też pokonując szlaki górskie z dziećmi, warto postawić na takie, które oferują dodatkowe atrakcje, na przykład:

 • mini zoo,
 • dla starszych dzieci - wyjątkowy punkt widokowy na wieży,
 • zamek,
 • tor saneczkowy lub bobslejowy,
 • park linowy.

 

Poziom trudności szlaków górskich dla dzieci

Szlaki górskie dla dzieci powinny być nie tylko w miarę krótkie, ale i łatwe. Warto unikać takich, na których napotkamy kamienie, skały, wyrobiska i dziury. Małe dziecko może mieć problem z pokonaniem tras o wyższym stopniu trudności, zwłaszcza na śliskich korzeniach czy kamieniach. Lepiej unikać także terenów zalewowych, bagnistych, na których możemy spotkać komary, skutecznie utrudniające przyjemność z wędrówki. Odpowiednie dla dzieci powinny być szlaki zielone i niebieskie, a także te z utwardzonymi nawierzchniami.

 

Jak przygotować się na wyjazd w góry z dziećmi?

Wyjazd z dziećmi na weekend czy wakacje to nie tylko kwestia wyboru szlaków górskich i tras dostosowanych do poziomu dzieci, ale także inne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę. Należy pamiętać o:

 • monitorowaniu aktualnej i prognozowanej pogody,
 • odpowiednim ubiorze (“na cebulkę”) oraz zabraniu odzieży przeciwdeszczowej,
 • właściwym obuwiu - najlepsze będą buty trekkingowe, usztywniające kostkę,
 • czapce na zimę lub na lato - z daszkiem, kremie przeciwsłonecznym.

 

W góry z dzieckiem? Zapraszamy w Beskid Sądecki

Jeśli chcesz znaleźć szlaki górskie odpowiednie na spacery z dziećmi, zapraszamy do Piwnicznej-Zdroju. Hotel Wierchomla SKI & SPA położony w malowniczej okolicy to wiele różnorodnych szlaków rowerowych i pieszych o zróżnicowanym stopniu trudności, odpowiednich również dla najmłodszych. Jakie trasy polecamy rodzicom z dziećmi? Przede wszystkim:

 • niebieską - ze szczytu Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) do Żegiestowa lub w drugą stronę na szczyt Runek (1080 m n.p.m.),
 • zieloną - ze szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) przez szczyt Za Szczawniczkiem (642 m n.p.m.) do Muszyny,
 • żółtą - ze szczytu Jaworzynka (1001 m n.p.m.) do Żegiestowa lub przez Szczawnik do Muszyny.

Co więcej, w naszym hotelu maluchy mogą skorzystać z opieki animatora, podczas gdy rodzice będą spędzać czas oddzielnie. Liczne atrakcje - takie jak basen, park linowy, boiska i korty - dają możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu wiosnę, latem i jesienią. Zapraszamy do naszego hotelu w górach o każdej porze roku!