2020-04-17

Chcesz spędzić wakacje, chodząc po górskich szlakach? Zanim wyjedziesz, poznaj zasady, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo w górach. Jak się przygotować do wyjazdu w góry? Czego unikać i na co zwracać uwagę? Poznaj zasady bezpieczeństwa i zachowania w górach, które pozwolą Ci spędzać czas w otoczeniu malowniczych widoków bez narażania zdrowia i życia.

 

Postaw na przygotowanie pod względem fizycznym

Bezpieczeństwo w górach należy potraktować priorytetowo, dlatego też przed wyjazdem warto postawić na przygotowanie fizyczne. Jeśli dotychczas popołudnia spędzałeś na kanapie przed telewizorem, to czas zmienić swoje nawyki przed wyjazdem. Zasady bezpiecznego wypoczynku w górach nakazują, by przed wstąpieniem na górskie szlaki zacząć spacerować, jeździć na rowerze lub chodzić na basen. Aktywność fizyczna pozwoli wzmocnić nasze mięśnie i poprawić kondycję, co zaprocentuje podczas górskich wędrówek.

 

Zgromadź ważne informacje

Jeśli wybrałeś już pasmo górskie, które zamierzasz odwiedzić, zapoznaj się z ważnymi informacjami na jego temat. Znajdziesz je zarówno w przewodnikach, jak i w internecie. Warto zapoznać się z:

 • szlakami dostępnym w danym paśmie i stopniem trudności tras,
 • prognozowaną pogodą w czasie naszego wyjazdu,
 • nawierzchnią występującą na trasie szlaków - poruszanie się po kamienistych ścieżkach może być utrudnieniem dla początkujących i rodziców z małymi dziećmi.

W internecie można także sprawdzić, czy w danym okresie wszystkie szlaki będą otwarte.

 

Zaplanuj trasę

Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi, weź pod uwagę, że pokonanie danego szlaku zajmie CI dwa razy więcej czasu w porównaniu do napisów na tabliczkach informacyjnych.p>

 

Sprawdź pogodę

Pogoda w górach dynamicznie się zmienia, a w wyższych partiach śnieg może leżeć nawet w maju czy w czerwcu. Dlatego nawet wówczas, jeśli spędzasz lato w górach, a chcesz zachować bezpieczeństwo, musisz dokładnie sprawdzić prognozę pogody. Jeśli usłyszymy w niej o burzach, pomyślmy nad weryfikacją swoich planów i pozostańmy w niższych partiach gór lub przełóżmy wycieczkę na inny dzień.

 

Pamiętaj o zasadach poruszania się w górach

Zasady bezpieczeństwa w górach nakazują, by poruszać się po wyznaczonych szlakach. Nie warto z nich zbaczać, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów na szlaku możemy liczyć na pomoc innych turystów. By zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach, powinniśmy wędrować w towarzystwie i poinformować kogoś bliskiego o planowanej trasie oraz godzinie powrotu. Wówczas taka osoba zawiadomi odpowiednie służby, gdyby nie mogła się z nami skontaktować.

 

Bezpieczeństwo w górach to także ekwipunek - co musisz mieć ze sobą na szlaku?

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie w górach, musisz pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Co trzeba ze sobą zabrać?

 • naładowany telefon oraz powerbank,
 • napoje oraz prowiant,
 • apteczkę,
 • mapę i kompas,
 • latarkę,
 • odpowiednią odzież - polar, czapkę, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne, kurtkę przeciwdeszczową
 • obuwie trekkingowe, które zapewnia odpowiednią przyczepność do podłoża (japonki, szpilki, klapki i trampki zostaw w domu),
 • krem z filtrem.

 

Szanuj otoczenie - w górach jesteś gościem

Gospodarzami w górskich lasach i na szlakach są mieszkające w nich zwierzęta - jako turysta jesteś tylko gościem. Dlatego też powinieneś dbać nie tylko o bezpieczeństwo w górach, ale także o otoczenie. W tym celu:

 • śmieci zabieraj ze sobą,
 • nie pij wody z potoków,
 • nie niszcz roślin,
 • nie zjadaj owoców,
 • nie dokarmiaj zwierząt.

 

Zasady bezpieczeństwa w górach w trakcie burzy

Niestety, w górach często jesteśmy narażeni na zmiany pogody. Nawet jeśli rano świeciło słońce, to w górach może padać deszcz, a nawet zerwać się burza. Jak się wówczas zachować? Najlepiej zejść ze szlaku, ale jeśli nie jest to możliwe, trzymajmy się z dala strumieni, otwartych przestrzeni i samotnych drzew, by ograniczyć ryzyko uderzenia pioruna.

 

Bezpieczeństwo w górach w przypadku wypadku

Zasady bezpiecznego zachowania w górach zakładają, że w razie wypadku należy zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie oraz poszkodowanym. Jeśli mamy telefon komórkowy i zasięg do sieci, powinniśmy poinformować służby ratownicze. W tym celu warto zapisać w telefonie numery alarmowe. Warto także odpowiednio oznaczyć kontakty do osób, które powinny zostać powiadomione w razie wypadku (poprzez hasło ICE w nazwie kontaktu). Jeśli nie mamy zasięgu, poinformujmy o wypadku innych turystów, którzy powiadomią TOPR oraz inne służby ratownicze, a mogą nam także pomóc.

Zarówno lato, jak i zima w górach mogą być bezpieczne, pod warunkiem, że będziemy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Jeśli szukasz malowniczej okolicy na wypoczynek o każdej porze roku, odwiedź Piwniczną-Zdrój i nasz hotel w górach położony w dolinie Wierchomli. Latem możesz skorzystać z licznych tras pieszych i rowerowych oraz dodatkowych aktywności (paintball, joga, quady), a zimą postawić na narty lub snowboard. Zapewniamy różnorodne atrakcje dla dzieci, w tym opiekę animatorki. Bogata oferta miejsc noclegowych w hotelu oraz w domkach tuż przy stoku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do odwiedzenia Piwnicznej-Zdrój latem i zimą!